Ölümsüzlük Milan Kundera

ISBN:

Published:

Paperback

352 pages


Description

Ölümsüzlük  by  Milan Kundera

Ölümsüzlük by Milan Kundera
| Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, AUDIO, mp3, RTF | 352 pages | ISBN: | 3.36 Mb

Milan Kunderanın roman anlayışının tam anlamıyla ifadesini bulduğu bir doruk: Ölümsüzlük. Ona göre roman, varlığı araştırmak için bir araçtır- yazar, ortaya birtakım gerçekler koymaktan çok, çözülmek üzere sorular sorar. ÖlümsüzlükünMoreMilan Kunderanın roman anlayışının tam anlamıyla ifadesini bulduğu bir doruk: Ölümsüzlük. Ona göre roman, varlığı araştırmak için bir araçtır- yazar, ortaya birtakım gerçekler koymaktan çok, çözülmek üzere sorular sorar.

Ölümsüzlükün yazar-anlatıcı-kahramanı olan Kundera, bu yapıtındaki yedi bölümde, ölümsüzlük, yüz, aşk, rastlantı gibi farklı romanesk temalardan oluşan bir yol çiziyor. Roman birbirinden son derece ayrı gözüken, ancak birbirine sıkı sıkıya bağlı olayları ve kahramanları bir araya getiriyor.

Kundera, hepsi birer evren demek olan sahneler kuruyor, bu büyük tiyatro oyununda, rastlantılar, kesişmeler, koşutluklar ve karşıtlıklar Hemingwayle Goetheyi, Goethenin aşığı Bettina von Arnimle varoluşunu yaşnızlıkta arayan Agnesi, Kunderayla Profesör Avenariusü aynı sahnede, aynı sorunun çevresinde buluşturuyor.

Ölümsüzlükün kahramanları bir hareketten, bir oluştan, kendilerini aşan bir kavramdan doğuyorlar- yazar, kitabın içindeki varlığıyla bir açıdan kahramanların durumlarının yansıdığı bir ayna görevi görüyor. Romanlarında müzikal tekniklerin büyük etkisinin görüldüğü Kundera, bu romanında da tekanlamlılığı reddedişini ortaya koyan özgün çoksesliliğini koruyor. Böylece bir başyapıt ortaya çıkıyor: Ölümsüzlük, edebiyat hakkında, edebiyatın sahip olduğu malzeme ve olanakları hakkında olağanüstü bir düşünme serüveni.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Ölümsüzlük":


mysteriumzivota.eu

©2013-2015 | DMCA | Contact us